Přírodní památky
Blanice
řeka a okolí jsou předmětem ochrany prostředí přirozeného toku s písčitým až štěrkovitým substrátem dna. V úseku mezi Horním Záblatím a Zábrdským mlýnem byl monitorován výskyt řady vzácných živočišných druhů jako vranka obecná, perlorodka říční, mihule potoční, střevle potoční, ledňáček říční a vydra říční. Z dalších pak jelec jesen (v nadjezí Zábrdského jezu), mník jednovousý, pstruh obecný, ropucha obecná, ještěrka obecná (v lokalitě Zábrdská skála) a užovka obojková.
Trnovník bílý (Akát)
památný strom se nachází na rozcestí na západním okraji vesnice vedle křížku s letopočtem 1871. Robinia Pseudoacacia je jedním z výjimečných jedinců svého druhu, jedná se o strom s téměř pravidelnou, symetrickou korunou, založenou asi od výšky 3m. Koruna je vysoká přes 12m a více než 12m široko rozložená. Obvod kmene ve 130cm nad zemí je 370cm. Předpokládané stáří asi 140 let. Podle četných nálezů semen v okolí strom bohatě kvete a plodí.
V polích
je přírodní památka ev. č. 1614 poblíž obce Zábrdí v okrese Prachatice. Chráněné území se rozkládá asi ½ km jižně od Zábrdí, kde zaujímá část k jihovýchodu ukloněného svahu po levé straně údolí řeky Blanice. Oblast spravuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
Důvodem ochrany je bohatá lokalita vstavače kukačky.
Zábrdská skála
je přírodní památka ev. č. 1615 poblíž obce Zábrdí v okrese Prachatice. Chráněné území se nalézá asi 1½ km jižně od Zábrdí, na pravém břehu řeky Blanice. Oblast spravuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
Důvodem ochrany jsou rulové skály s porostem tařice skalní.